Vážení zákazníci, prodejna v Plzni bude 27. - 31. 12. uzavřena. Budeme se na vás těšit v novém roce.
⚡ Využijte dodatečné slevy na vybrané značky a ušetřete ⚡

Jak se správně obléknout na skialpy?

V dnešní době je skialpinismus velkým trendem. Pokud na skialpy máte v plánu také vyrazit, je vhodné zvolit správné oblečení, abyste z aktivity měli dobrý zážitek a byli připraveni na počasí.

 V následujícím článku zjistíte:

  • Jaký je rozdíl mezi skialpovým a lyžařským oblečením
  • Jak správně oblečení vrstvit
  • Jaké materiály jsou pro aktivitu nejlepší
  • Jak si správně vybrat skialpové kalhoty pro pohodlný pohyb

OM-alpinist-2

V čem se liší skialpové a lyžařské oblečení?

Oproti lyžařskému oblečení je oblečení na skialpinismus lehčí a pružnější. Při skialpinismu je vynaložena mnohem větší, a především konstantní aktivita při výstupu, zatímco při klasickém lyžování trávíte sjezdem nebo čekáním a jízdou lanovkou. V běžném lyžařském oblečení by byl při skialpové túře pohyb obtížný a rychle by došlo k zahřátí a pocení.

U skialpového oblečení se kombinuje mnoho různých materiálů a využívá hybridní konstrukce, která dobře izoluje a zároveň je prodyšná. Zadní části oblečení, jako jsou například záda a zadní strany kalhot jsou z elastických a prodyšných materiálů, zatímco přední části oblečení jako jsou například hrudník a stehna jsou vyrobeny z větruodolných materiálů. Dále je oblečení navíc doplněno kvalitními a moderními izolacemi, které jsou lehké, prodyšné a zároveň velmi efektivně regulují teplo.

Kolik vrstev zvolit?

Tradiční princip vrstvení oblečení je prakticky stejný, jako u jiných zimních a outdoorových aktivit a doporučuje se zvolit tři vrstvy oblečení. Nicméně v dnešní době, kdy je na trhu moderní hybridní oblečení, které kombinuje vlastnosti druhé a třetí vrstvy se tento přístup začíná měnit. Při zvýšené fyzické aktivitě jako je typicky při výstupu je možné střední vrstvu v klidu vynechat.

OM-alpinist-4

Jaké materiály zvolit pro konkrétní vrstvy?

 První vrstva - termoprádlo

První vrstva má především za úkol odvádět pot od těla směrem do dalších vrstev a udržet vás při aktivitě v suchu. Oblečení je většinou vyrobeno z příjemných materiálů, jelikož jej nosíte přímo na těle a zároveň je pružný, abyste měli při aktivitě volnost v pohybu. Pro skialpové termoprádlo se často využívá materiál Dri-release® DUO, který je maximálně pružný a velmi rychle schne.

 Druhá vrstva - izolační vrstva

Hlavním úkolem druhé vrstvy je udržet tělo v teple a zároveň musí velmi dobře odvádět přebytěčnou vlhkost směrem ven. V případě druhé vrstvy se opět často využívá materiál Dri-release® DUO s ohledem na jeho vlastnosti. Obecně se jinak používají rychleschnoucí a prodyšné materiály jako je flís nebo mikroflís. Jak již bylo zmíněno výše, je možné tuto vrstvu vynechat, pokud jako třetí vrstvu zvolíte vhodnou hybrydní bundu. Výběr konkrétního kusu oblečení závisí na intenzitě pohybu, počasí a vašem osobním teplotním komfortu.

Třetí vrstva - ochrana

Nezbytnou vrstvou je vrchní vrstva, která slouží jako ochrana před vnějšími vlivy. Jejím hlavním úkolem je chránit vás především před větrem a případným deštěm. U hybridního oblečení pak dokáže zastat několik funkcí najednou: 

  • přední část vás ochrání před větrem, pomocí materiálu Pertex® Quantum, kde se jedná o Unikátní vlákno, které v materiálu tvoří zámkový efekt a zvyšuje odolnost konstrukce. Ultralehký materiál používaný pro výrobu extrémně lehkých péřovek a větrovek. I při své nízké hmotnosti splňuje vysoké nároky na větruodolnost a odolnost proti průniku peří.
  • ramena a další namáhané části jsou obvykle navíc vyztuženy membránou či odolnějším softshellem
  • zadní strana je provedena z elastického a prodyšného materiálu jako například Blizzard® Thermal Comfort - pružný, prodyšný a hřejivý flís, který zajistí udržení optimální teploty a odvádění přebytečného tepla.

Izolační vrstva bývá tvořena materiálem Polartec® Alpha® Direct, který původně vznikl pro speciální jednotky americké armády. Je lehký, nepotřebuje podšívku a poskytuje vynikající tepelný komfort.

OM-alpinist-3

A jak se tedy obléci na výstup a na sjezd?

Při výstupu obvykle postačí dvě až tři vrstvy dle náročnosti aktivity a počasí. Na vrchol a na sjezd doporučujeme mít v batohu ještě teplé vrstvy jako například lehkou péřovou bundu, skialpové kraťasy nebo sukni. Snadno si je můžete obléct přes stávající spodní vrstvy a nemusíte se komplikovaně převlékat v chladu.

Doporučujeme mít s sebou také sbalenou lehkou hardshellovou bundu, která vás ochrání před deštěm, sněhem i větrem. Zvolte takovou, která je opravdu lehká a nezabírá v batohu příliš místa.

 Jaké kalhoty zvolit?

Volba kalhot by neměla být podceněna, a to s ohledem na volný a pohodlný pohyb. Kalhoty mají být především elastické, chránit před chladem, větrem, vlhkostí a zároveň musí být prodyšné a mít dobré vlastnosti k regulaci teploty. Někteří skialpinisté pod kalhoty volí navíc ještě termoprádlo anebo volí vícevrstvé hybridní skialpové kalhoty.

Hybridní skialpové kalhoty jsou obvykle kombinací lehké membrány, izolace a prodyšných a odolných materiálů - tedy velmi obdobně jako u hybridních bund, které splňují následující kritéria:

  • Elasticita – musí umožnit volný pohyb a přizpůsobit se tělu.
  • Zpevněné spodní části – chrání kalhoty před poškozením od hran lyží nebo maček.
  • Rozepínatelné manžety – zajišťují těsné spojení s lyžáky a brání proniknutí sněhu a chladu.

Pokud se rozhodnete na skialpovou túru vyrazit, nezapomeňte na dodržení těchto zásad. Díky tomu zůstanete v teple, suchu a bez omezení v pohybu.